Oddělení bicích nástrojů
Vedoucí
Vyučující
Konzervatoř Teplice vznikla roku 1971 a jedním z otevřených oddělení bylo tzv. lidové oddělení. Jeho součástí byla hra na kytaru, akordeon, zobcovou flétnu a bicí nástroje. Výuky hry na bicí nástroje se ujala tehdejší tympánistka Severočeské filharmonie Teplice Eva Sobíšková, k níž se později přidal její kolega Jiří Cikryt.
Dlouhou dobu třída bicích působila mimo školu na odloučených pracovištích, jako byl sklep v Kollárově ulici nebo obytný byt v Českobratrské ulici. Mezitím bylo lidové oddělení zrušeno a vzniklo samostatné oddělení bicích nástrojů. Roku 2011 se dočkalo vhodných prostor, a to v nově zrekonstruované budově Oáza, která je přímo propojená s hlavní budovou školy.
Nyní oddělení bicích nástrojů vede MgA. Tereza Nosková, absolventka teplické konzervatoře a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, která vyučuje hru na melodické bicí nástroje. Oto Jarka je absolventem Pražské konzervatoře a věnuje se hře na malý buben, bicí soupravu, souboru bicích nástrojů, metodice a pedagogice. Dalším pedagogem v týmu je Mgr. Michal Kužela, absolvent konzervatoře v Teplicích a oboru učitelství na Univerzitě J.E. Purkyně, který žáky učí hře na tympány a věnuje i orchestrální přípravě, je koordinátorem projektu Orchestrální akademie SČF Teplice. V roce 2022 pedagogický team doplnil další absolvent teplické konzervatoře Jakub Málek, jehož zaměření je obecná hra na bicí nástroje skladatelů, dirigentů a žáku elektronických klávesových nástrojů, Interpretační seminář, Dějiny a literatura bicích nástrojů, metodika a pedagogika. Novou posilou od roku 2023 v pedagogickém týmu je absolventka Hudební fakulty v Praze BcA. Blanka Šindelářová, která vyučuje hru na melodické bicí nástroje a orchestrální party.
Žáci během studia získávají dovednosti v následujících základních oblastech – hra na tympány, malý buben, bicí soupravu, marimbu a vibrafon. Dále se věnují orchestrální hře ve školním symfonickém orchestru, orchestrální akademii při Severočeské filharmonii Teplice, hře souborové i sólové, ale i v populární hudbě v rámci Big Bandu, doprovodné kapely zpěváků oddělení populárního zpěvu T.K. Coollective, Dixielandu, Jazzového comba. Na základě vykonání konkurzu mají žáci možnost vystoupit jako sólisté na tympány nebo marimbu za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.
Díky množství a různorodosti nástrojů, spadajících pod skupinu bicích nástrojů, se oddělení v mnohém odlišuje od těch ostatních svou celkovou koncepcí a rozdělením hodin či cvičením studentů. Výuka je rozdělena do tří hlavních bloků – melodické bicí nástroje, tympány, bicí souprava a malý buben. V rámci komorní hry se pak žáci seznamují nejrůznějšími perkusními a orchestrálními nástroji. Svoje dovednosti pak žáci pravidelně prezentují na koncertech na půdě školy i mimo ni. V Teplicích např. v lázeňském domě Beethoven či v Domě kultury. Mimo Teplice navazují stálou spoluprací se ZUŠ Ústeckého kraje, brněnskou JAMU, konzervatoří Pardubice a účinkování na kulturních akcích v regionu.
V roce 2015 soubor No Metronome Percussion reprezentoval Ústecký kraj na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.
Absolventi oddělení bicích nástrojů se uplatňují v různých oblastech hudebního života. Jsou pedagogové na ZUŠ a konzervatořích, aktivními hráči v symfonických orchestrech po celé České republice, jsou členy různých rockových a metalových kapel a pokud se rozhodnou pokračovat ve studiu na vysokých školách, naši pedagogové jsou skvělými odborníky, kteří dokáží žáky připravit k talentovým zkouškám na katedru klasických bicích nástrojů, ale i na jazzovou katedru.