JITKA HOSPROVÁ - VIOLA
Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby současné doby. Její vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl. Je historicky první českou solistkou na violu a médii je označována již 20 let jako první dáma české violy. Vystudovala Konzervatoř v Plzni a Akademii múzických umění v Praze absolvovala u doc. Jana Pěrušky. K violovému mistrovství ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuós Luigi Alberto Bianchi. Během studií získala cenné mezinárodní zkušenosti a ocenění nejen jako sólistka Vítězka Beethovenovy soutěže, držitelka ceny Martinů a jiné, ale také jako komorní hráčka. S Bennewitzovým kvartetem, jehož byla zakládající členkou, pracovala pod vedením světových špičkových kvartet - Amadeus kvartet, Alban Berg kvartet, Smetanovo kvarteto aj. Spolupráci završila v roce 1999 natočením CD s kvartety L. Janáčka, H. Krásy a Pavla Haase. Díky své kvalitě komorní hráčky je častým hostem předních českých kvartet – Janáčkovo kvarteto, Zemlínský kvartet, Wihanovo kvarteto, Martinů kvartet, Epoque – kvartet, Appolon kvartet. Společně s harfistkou Kateřinou Englichovou a lucemburským flétnistou Carlo Jahnsem založila v roce 2005 Bohemia Luxemburg trio, se kterým vystupuje v rámci Evropy a natočila 2 CD. Komorní spolupráci rozšířila v současnosti o Grand Duo s italským houslovým virtuósem Mauriziem Sciarrettou.
Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů – Presenses, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Nafplio Festival, Postacchini Festival, Pražské jaro, Pražský podzim, Český Krumlov, České doteky hudby, Moravský Podzim, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha, Ruse I. Festival, Festival Santander a jiné. Zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Miláně, Sofii, Santiagu de Chile, Brazílii, Curitibě, Honk Kongu, Washingtonu D.C a New Yorku. Na svých koncertech se představila ve většině evropských zemích. S Francouzským komorním orchestrem absolvovala v roce 2006 turné po severní Americe a v roce 2015 uskutečnila velké koncertní turné po Brazílii. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů. Na svém kontě má řadu českých a světových premiér skladeb pro violu. Skladatelé Zdeněk Lukáš, Zbyněk Matějů, Jiří Teml, Josef Vejvoda, Emil Viklický, Ladislav Kubík, Lukáš Hurník, Eduard Douša, Adam Skoumal, Michal Müller, Tomaž Svete a Gillaume Connesson ji věnovali své skladby. Vydává CD u společnosti Supraphon, Arco diva, Multisonic, Neos, Radioseris. V březnu 2020 vyšlo její poslední CD u společnosti Supraphon – České violové koncerty - Feld, Flosmann, Bodorová se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu s velkým ohlasem u zahraničních kritik.
Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry - Vídenský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre national de Lorrain, Orchestre de Pau, France chamber orchestra, Orchestra Unimi Milan, Orchestra Athanor Rome, Orchestra da camera di Imola, Curitiba Symphony Orchestra, FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Slovenská Filharmonie, Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, Státní filharmonie Brno, Státní Filharmonie Košice, Janáčkova Filharmonie, Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Collegium českých filharmoniků atd... Na koncertních pódiích spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi a interprety – James Strauss, Radek Baborák, Kryštof Mařatka, Mario Hossen, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Štefan Margita, Phyllis Pancella, Filip Bandžak, Adam Skoumal, Dante Millozzi, Eric le Sage, Jitka Čechová, Ivo Kahánek, Ivo Varbanov, Lubomír Brabec, Štěpán Rak, Ludmila Peterková a další... S dirigenty – Vladimir Ashkenazy, Elli Jaffe-Israel, Bertrand de Billy-UK, Jacques Mercier FR, Rastislav Štúr, Massimiliano Matesic, Miquel Ortega- ES, Wojciech Rodek, Leoš Svárovský, Ondřej Kukal, Jan Kučera, Tomáš Brauner, Gian Luigi Zampieri a další.
Jitka Hosprová je odborným asistentem na Pedagogické fakultě Západočeské Univerzity v Plzni a na svých zahraničních cestách vedla Masterclass – Hongkong, Brazílie, Paříž, Palermo, Santiago de Chile. Společně s nadačním fondem Milénium vyhledává a podporuje nejmladší české talenty.
Od roku 2012 je zakladatelkou a ředitelkou festivalu Procházky uměním.
Hraje na český nástroj Petra Zdražila z roku 2012.